Wirtualna panorama szkoły

Ważne linki

Fronter
Librus Powiat Głogów

Do wakacji pozostało

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2021
pon wt śr czw pt sob nie
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Klub Młodego Odkrywcy

4 grudnia 2014,

Nasza szkoła ma Klub Młodych Odkrywców pod nazwą „Jesteśmy”. Opiekunem i moderatorem działań jest nauczyciel informatyki Piotr Kohlman, Zapraszamy na zajęcia dla zainteresowanych własnym nieposkromionym rozwojem i spełnianiem eksperymentalnych marzeń. Kontakt w środę po godzinie 14.30 w sali 313 (sala nie tylko informatyczna). Termin zajęć i ich zakres dostosowany jest do potrzeb uczestników. Najważniejsze są chęci i ciekawość. Reszta przyjdzie sama.

Więcej informacji na stronie:

http://kmo.org.pl/

KMO_b

W metodzie KMO (Klubu Młodych Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik) prosty eksperyment naukowy staje się czymś więcej niż tylko źródłem wiedzy i zrozumienia zjawiska lub sposobem rozwiązania postawionego problemu. Przeprowadzane doświadczenia mają za zadanie rozbudzić w uczestnikach ciekawość i kreatywność, zachęcić ich do konstruktywnej współpracy i komunikacji bez względu na wiek i rolę w grupie.

Działania zmierzające do przygotowania i przeprowadzenia eksperymentu otwierają inne, nie zawsze oczywiste obszary rozwoju odbiorców programu. Jako najważniejsze wskazać można przedsiębiorczość i komunikację społeczną, przejawiające się m.in. w umiejętności organizacji przestrzeni eksperymentalnej i materiałów, promocji działalności i uzyskania wsparcia otoczenia. Istotne jest przy tym, że początkowe przygotowanie i osiągane rezultaty nie muszą być jednakowe dla wszystkich.

W metodzie KMO nie ma narzuconych „sztywnych” wytycznych i ram działania. Polega ona przede wszystkim na zrozumieniu idei i świadomym jej stosowaniu. Pomagają w tym przykładowe scenariusze doświadczeń i dobre praktyki, których wypracowanie, upowszechnianie (inspirowanie innych) i weryfikacja stanowią efekty współpracy wszystkich uczestników programu. Projekt Klubów Młodego Odkrywcy powstał w 2002 roku z inicjatywy Janusza Laski i Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. Był on skierowany do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych, którzy podczas zajęć pozalekcyjnych wykonywali eksperymenty i doświadczenia naukowe poszerzając swoją wiedzę przyrodniczą. Interaktywna metoda pracy z młodzieżą miała zaszczepić wśród nich modę na eksperymentowanie, rozbudzić ciekawość, a także inspirować do samodzielnego zdobywania wiedzy.

W latach 2002-2005 projekt realizowany był przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W efekcie powstało kilkadziesiąt Klubów Młodego Odkrywcy na terenie całej Polski. Od 2009 roku rolę koordynatora Klubów Młodego Odkrywcy pełni Centrum Nauki Kopernik. Dnia 18 czerwca 2012 roku Centrum Nauki Kopernik zawarło porozumienie z Polsko-Amerykańską Fundacja Wolności, mające na celu rozwijanie i promowanie inicjatywy Klubów Młodego Odkrywcy. Porozumienie podpisane przez Roberta Firmhofera, Dyrektora Centrum Nauki Kopernik i Jerzego Koźmińskiego, Prezesa PAFW jest efektem kilkuletniej, partnerskiej współpracy pomiędzy obiema instytucjami na rzecz nowoczesnej edukacji i wyrównywania szans edukacyjnych młodego pokolenia. 
Natomiast z początkiem października 2014 r. Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” i Centrum Nauki Kopernik podpisały porozumienie o współpracy, u podstaw której leży rozwijanie sieci KMO w celu upowszechniania i promocji Programu. Wspólne działania partnerów obejmą merytoryczne wspieranie działalności Klubów, rozwijanie kompetencji ich Opiekunów do aktywizacji dzieci i młodzieży w proces uczenia opartego na dociekaniu i doświadczaniu, jak również angażowanie społeczności lokalnych (w tym rodziców) w aktywności edukacyjne KMO. Stowarzyszenie będzie dążyć do wzmacniania relacji między istniejącymi i nowo powstającymi Klubami, rozwijając ofertę Programu w odpowiedzi na potrzeby edukatorów prowadzących działalność w regionie. Zawarte porozumienie jest jednym z kluczowych elementów wieloletniej strategii rozwoju Programu KMO, opracowanej w celu zapewnienia stabilnego funkcjonowania i wzmacniania jego komponentów.