Wirtualna panorama szkoły

Ważne linki

Fronter
Librus Powiat Głogów

Do wakacji pozostało

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2021
pon wt śr czw pt sob nie
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

O nas

7 stycznia 2014,

 

GIMNAZJUM    DWUJĘZYCZNE   powstało w 2013roku.

To nowa szkoła z nowymi możliwościami. Obecnie są to dwie klasy, składające się z uczniów o ogromnym potencjale edukacyjnym.   

CZYM JEST DWUJĘZYCZNOŚĆ ?

Dwujęzyczność w skali kraju to nic nowego. We wszystkich dużych miastach dwujęzyczne szkoły funkcjonują od lat. Jest to poszerzenie oferty edukacyjnej dla  uczniów powiatu głogowskiego i nie tylko oraz przygotowanie bazy dla klas językowych w szkołach średnich i klasy  z programem matury międzynarodowej. Dwujęzyczność to  wielki krok w przyszłość. Rozwijamy samodzielnych, empatycznych, otwartych, odważnych i aktywnych ludzi, którzy uczą się przez całe życie. Nabór do klas dwujęzycznych jest bezobwodowy                                                                                                                                                                                                                                         DWUJĘZYCZNOŚĆ W PRAKTYCE                                                                                                                                                                                                         Dwujęzyczność – to nie nauka dwóch języków obcych, tylko nauczanie w dwóch językach: w języku polskim i języku obcym nowożytnym, będącym drugim językiem nauczania. Nauczanie dwujęzyczne w Gimnazjum polegać będzie  na realizacji: treści programowych z języka obcego w rozszerzonym zakresie,  treści programowych z wybranych zajęć edukacyjnych w dwóch językach na  matematyce i  geografii( w planach na przyszłość jest fizyka i informatyka oraz biologia)  oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego. Nauczanie dwujęzyczne w gimnazjum odbywa się  według programów dla klas dwujęzycznych z wykładowym językiem angielskim. Programy dla poszczególnych przedmiotów napisane zostaną przez nauczycieli realizujących nauczanie  przedmiotów w języku angielskim. W pierwszej klasie gimnazjum odbywać się będzie bardzo intensywna nauka języka angielskiego: w  grupach, w wymiarze 6 godzin tygodniowo. Na zajęciach wprowadzone zostanie podstawowe słownictwo specjalistyczne z danego przedmiotu, a w klasie drugiej i trzeciej wybrane przedmioty są nauczane dwujęzycznie. Język angielski będzie nauczany w małych grupach w rozszerzonym wymiarze godzin – w tym 1 godzina  zajęć prowadzona  z nativespeakerm. Dla uczniów klasy dwujęzycznej gimnazjum przewiduje się, oprócz obowiązkowego testu po klasie pierwszej, szkolne egzaminy z języka angielskiego po klasie drugiej i na zakończenie nauki w gimnazjum.    

 PROFIL KANDYDATA DO ODDZIAŁU DWUJĘZYCZNEGO
Uczniem oddziału dwujęzycznego może zostać każdy absolwent Szkoły Podstawowej. Warunkiem koniecznym ubiegania się o miejsce w oddziale dwujęzycznym dla absolwenta SP jest przedłożenie świadectwa ukończenia klasy V SP, dostarczenie wykazu ocen uzyskanych w pierwszym półroczu klasy VI  oraz obowiązkowo – przystąpienie do testu z języka angielskiego przygotowanego przez szkolny zespół rekrutacyjny ( test zawiera treści podstawy programowej z języka angielskiego – poziom szkoły podstawowej – sprawdzi  główne umiejętności oraz znajomość gramatyki i słownictwa).                                                                                                                                                                                                              

CO DALEJ PO DWUJĘZYCZNOŚCI ?
Nauka w klasie dwujęzycznej, podobnie jak w innych klasach gimnazjalnych, trwa 3 lata. Uczniowie klasy dwujęzycznej każdego roku zasilą szeregi najlepszych liceów ogólnokształcących nie tylko w mieście Głogowie.  

DWUJĘZYCZNOŚĆ – TO NIE TYLKO NAUKA?
Poza typową nauką w systemie klasowo-lekcyjnym uczniowie znajdą czas na organizowanie różnego typu działań na terenie placówki i nie tylko. Będą uczestnikami Ligi  Naukowej,  kół olimpijskich, zajęć fakultatywnych( laboratorium chemiczne, fizyczne , biologiczne, matematyczne), kół przedmiotowych, nowych kół językowych dla chętnych  (francuski, rosyjski, hiszpański).
Szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, zajęć sportowych z pewnością pozwoli wszystkim uczniom rozwijać dodatkowe pasje i zainteresowania.                                                                                                                                                                                                                                                       

  PLUSY NAUKI W KLASIE DWUJĘZYCZNEJ

  • Absolwenci kończący te klasy, uzyskają odpowiednie przygotowanie i będą mogli kontynuować naukę w szkołach średnich oferujących nauczanie języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także – w przyszłości – będą mogli podjąć studia  na prestiżowych uczelniach w kraju i za granicą .
  • Klasy będą brały udział w projekcie pod hasłem: Kraje anglosaskie – przeszłość, teraźniejszość  i tożsamość kulturowa. Celem tego projektu będzie zapoznanie uczniów z najważniejszymi aspektami dotyczącymi kultury, historii oraz spraw życia codziennego krajów anglojęzycznych, poszerzenie zasobu słownictwa, ćwiczenie technik mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstu pisanego, a także rozwijanie umiejętności pracy w grupie i pracy samodzielnej.
  • Przewiduje się także uczestnictwo klas dwujęzycznych w realizacji międzynarodowego programu Comenius, który umożliwi uczestnikom współpracę z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.